Provincial Officers 2018-2019

The Provincial Grand Master has announced that the following Brethren will be Appointed and Invested at the Provincial Grand Lodge Meeting to be held on the 30th June 2018.

No doubt you join us in offering them warmest congratulations and wish them good health to enjoy the year. 

Senior Warden W Bro Roger MIchael Bennett St Laurence Lodge 893
Junior Warden W Bro Mark John Winfield Godson Lodge 330
Master Overseer W Bro David Andrew Stean St Egwin Lodge 1135
Senior Overseer W Bro David John Collett St Laurence Lodge 893
Junior Overseer W Bro Alan Richard Payne Athlumney Lodge 590
Chaplain W Bro Justin Trevelyan Parker AGChap Athlumney Lodge 590
Treasurer W Bro Simon Everard Humberstone Eaton Lodge 977
Registrar W Bro Robin Stanton St Laurence Lodge 893
Secretary W Bro Adrian Carl Hutt PAGSwdB St Egwin Lodge 1135
Director of Ceremonies W Bro Richard John Green PAGDC Malvern Priory Lodge 1351
Almoner W Bro Charles Morgan Gwynn  PAGDC  Perseverance Lodge 733
Charity Steward W Bro Michael John Gage PPrGJW St Egwin Lodge 1135
Inspector of Works W Bro Patrick Joseph Lennon Perseverance  Lodge 733
Sword Bearer W Bro Paul Loy Wong Bromsgrove  Lodge 1334
Deputy Chaplain W Bro David John Hughes Centenary Lodge 1623
Deputy Secretary W Bro Stanley William Scott Southgate MIllennium Lodge 1822
Deputy D of C W Bro Stuart James Cameron Lechmere Lodge 59
Senior Deacon W Bro Howard Carlton Athlumney Lodge 590
Senior Deacon W Bro Matthew Henry Rochelle LechmereLodge 59
Junior Deacon W Bro Martyn Peter Wilcox Teme Valley Lodge 1260
Junior Deacon W Bro Peter Gerard Ibbotson Vea Secunda Lodge 1980
Assistant Chaplain W Bro Paul George Whitefield Godson Lodge 330
Assistant Secretary W Bro Neil John Ernest Crabb Vernon Lodge 923
Assistant D of C W Bro Derek Wyn Owen Eaton Lodge 977
Organist Bro Alexander Michael Sinton Lechmere Lodge 59
Standard Bearer W Bro Christopher Robin Hopes Malvern Priory Lodge 1351
Assistant Std Bearer W Bro Richard Christopher Field St Laurence Lodge 893
Inner Guard W Bro David Keith Kingscott Millennium Lodge 1822
Steward W Bro Trevor Rodway Barnes Eaton Lodge 977
Steward W Bro Alan Clift ASKH Lodge 1462
Steward W Bro  Leo William Brown Stechford Lodge 747
Steward W Bro Geoffrey Michael Watkins Vernon Lodge 923
Tyler W Bro Sean Paul Warner PPrGReg Vernon Lodge 923

PAST RANKS

PPrGSD W Bro Thomas G Brown Centenary Lodge 1623
PPrGSD W Bro William George Gregory St Egwin Lodge 1135
PPrGJD W Bro Richard Kenneth Abbots Mosley Lodge 1334

PROMOTIONS

PPrGSW W Bro Malcolm Roy Hancox Godson Lodge 330
PPrGJW W Bro William Timmins Perseverance Lodge 733
PPrGJW W Bro David Anthony Stanford Eaton Lodge 977
PPrGJW W Bro Stephen John Wyer Athlumney  Lodge 590
PPrGJW W Bro Peter Ransome Vernon Lodge 923
PPrGMO W Bro Richard Charles Moore Stechford Lodge 747
PPrGMO W Bro Peter Eastbury Bromsgrove  Lodge 1334
PPrGSO W Bro Michael Dennis Gibbs Godson Lodge 330
PPrGJO W Bro George William Lamb Lechmere Lodge 59
PPrGJO W Bro William Liggins Stechford Lodge 747
PPrGSD W Bro Ivan Clifford Potts ASKH Lodge 1462
PPrGSD W Bro Ivor Edmund John England ASKH Lodge 1462

PROVINCIAL RAM GRAND RANKS

Prov RAM Grand Rank W Bro Geoffrey Michael Watkins Vernon Lodge 923
Prov RAM Grand Rank W Bro Mark John Winfield Abraham Green Lodge 330
Prov RAM Grand Rank W Bro William George Gregory St Egwin Lodge 1135
Prov RAM Grand Rank W Bro William Leonard Patey Ark Lodge 59
Prov RAM Grand Rank W Bro Robert Henry Parry Teme Valley Lodge 1260
Prov RAM Grand Rank W Bro Richard Kenneth Abbots Moseley Lodge 667
Prov RAM Grand Rank W Bro Matthew Henry Rochelle Ark Lodge 59
Prov RAM Grand Rank W Bro Leo William Brown Stechford Lodge 747

 

Comments are closed.